תביעות רשלנות רפואית | עורך דין רשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית - שאלות, תשובות, ייעוץ

תוכן עניינים | ניווט מהיר

תביעות נזקי גוף / תביעת רשלנות רפואית / עורך דין רשלנות רפואית

פגיעת נזקי גוף היא מעשה / נזק פיזי ו/או נפשי אשר נגרם לאדם כתוצאה מרשלנות של מישהו אחר. 

תביעת נזקי גוף שייכת לתחום דיני נזיקין, והסיבות לתביעת נזקי גוף יכולות להיות רבות ולנבוע מתאונת דרכים, פציעה או תאונה בעבודה, תאונה אישית, רשלנות רפואית, מחלה קשה ועוד). 

אדם אשר חווה פגיעת גוף יכול להימצא זכאי לקבל פיצויים באמצעות הגשת תביעה משפטית לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף כנגד מי שגרם לו את הפציעה. 

 את הפיצוי המעניק יכול להיות אדם אחר, חברה, גוף ציבורי, חברת ביטוח או המדינה באמצעות המוסד לביטוח לאומי האחראי על מימוש רוב הזכויות החברתיות במדינת ישראל.

רשלנות רפואית היא בעצם כאשר ניתנים שירותים רפואיים תוך סטייה מרמת הזהירות הסבירה, כאשר סטייה זו גרמה לנזק כלשהו למטופל, שלא היה נגרם אילולא הסטייה. דוגמאות לסוגי רשלנות רפואית שיכולים להיות עילה לתביעה וקבלת פיצוי כספי בגין הנזק שנגרם: רופא שרשם תרופה שלא מתאימה למטופל, בעוד שרופא אחר לא היה רושם אותה בנסיבות מקרה זה, ובעקבות נטילת התרופה שאותו הרופא רשם נגרם נזק לחולה.

הגשת תביעת רשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית הן תביעות נזקי גוף משויכות לדיני הנזיקין ומאפשרים פיצוי גם במקרים אשר בהם גורם הנזק לא פגע במכוון בנפגע, מה שנשאר לנפגע זה רק להוכיח שאכן התנהגות הפוגע גרמה לנזק.

זכרו! המונח רשלנות רפואית מתייחס לכל מעשה של רופא במהלך הטיפול במטופל שאינו עומד בסטנדרטים של פרקטיקה רפואית וגורם נזק למטופל. עשוי להתייחס גם לפציעה הנובעת מאי-פעולה של הרופא, או מרשלנות.

אנשים לרוב אינם יודעים מהם הצעדים שעליהם לנקוט כדי להגן על זכויותיהם. באתר זה ריכזנו עבורכם תשובות קצרות לשאלות נפוצות בתחום זה.

חשוב להדגיש, כי כל מקרה לגופו ומשתנה מאדם לאדם ולמקרה הספציפי שלו, לכן מומלץ להתייעץ עם עורך דין נזיקין מומחה בתחום נזקי גוף כדי לדון בנסיבות הפציעות שלך.

נפצעתם? נפגעתם? חליתם? כנראה מגיע לכם פיצוי כספי!
מלאו טופס יצירת קשר מהיר לייעוץ עם עורך דין רשלנות רפואית מומחה

תביעות רשלנות רפואית - חמשת השאלות הנפוצות בתחום

תיקי רשלנות רפואית בד”כ מורכבים יותר, הן מבחינה פרוצדורלית והן מבחינה מהותית, מתביעות רגילות של נזקי גוף. עליכם להתייעץ עם עורך דין נזיקין כדי לבחון את הניואנסים המשפטיים של המקרה הספציפי שלכם, אך אלו הן כמה תשובות כלליות לשאלות שעולות לעתים קרובות בתחילת תביעות מסוג זה.

1. מהן דוגמאות נפוצות למקרי רשלנות רפואית ?

אחד הסוגים הנפוצים ביותר של רשלנות היא אבחון שגוי, המתרחש כאשר רופא מאבחן מטופל עם מחלה שגויה או אינו מאבחן אותה באופן מיידי כפי שרופא אחר היה מאבחן. מצב נוסף בו עלולה להתרחש רשלנות היא במהלך הניתוח. שגיאות בפרוצדורות כירורגיות עשויות לכלול ניתוח בחלק הגוף הלא נכון או המטופל הלא נכון, השארת חפצים זרים בגופו של המטופל, קרע או ניקוב איברים מסביב, או מתן או ניטור לא נכון של הרדמה. כמו כן, רשלנות מתרחשת לעיתים קרובות כאשר רופא רושם למטופל תרופה שגויה, או כאשר אחות מספקת לו תרופה שגויה או מינון שגוי של תרופה. כמה מאירועי הרשלנות הטראגיים ביותר מתרחשים בהקשר של פציעות לידה, הפוגעות בעובר או יילוד. הילד עשוי להתמודד עם השפעות הרשלנות במשך כל חייו.

2. את מי אני יכול לתבוע בתביעת רשלנות רפואית ?

ניתן לתבוע כל אדם שביצע את הרשלנות. לרוב, הנאשם יהיה רופא, אך לעיתים מטופל יתבע אחות, רופא מרדים או איש צוות אחר בבית החולים או במרפאה. ישנם מקרים בהן נתבעים מספר אנשים שונים שאולי תרמו לטעות, במיוחד אם לא ברור מיד מי האחראי לנזק. אם מי שביצע את הרשלנות הוא עובד של בית חולים או גורם אחר, סביר להניח שמטופל יכול לתבוע גם את הישות. הם יצטרכו להראות כי העובד פעל במסגרת תפקידו כאשר התרחשה הרשלנות. מטופל בדרך כלל אינו יכול לתבוע בית חולים אם רופא ביצע את הרשלנות, שכן רוב הרופאים אינם מועסקים בבתי חולים. עם זאת, ישנם כמה חריגים שעשויים לאפשר למטופל לכלול את בית החולים בתביעה.

3. כמה שווה תיק הרשלנות הרפואית שלי ?

גובה הפיצוי תלוי בשילוב של גורמים אובייקטיביים וסובייקטיביים. מרבית הנזקים בתיקי רשלנות רפואית הינם פיצוי כספי, כלומר הם נועדו להחזיר למטופל את ההשלכות הכלכליות, הפיזיות והרגשיות של הרשלנות. נזקים כלכליים (הידועים גם בשם נזקים מיוחדים) מכסים פריטים כמו עלויות רפואיות, אובדן הכנסה, עלויות טיפול עתידי והפסדים אחרים שהם אובייקטיביים יחסית. נזקים לא כלכליים (הידועים גם כנזקים כלליים) מכסים את הכאב והסבל הסובייקטיבי של המטופל, כמו גם סוגי נזקים אחרים שמאתגרים לכימות. מי שסבל מנכות קבועה או אובדן תפקוד צפוי לקבל פיצוי גבוה יותר. מטופל שיכול להוכיח שהנאשם פעל בכוונה או בצורה מחפירה אחרת עשוי לקבל גם פיצויים עונשיים של המטפל.

4. איך אני יודע אם יש לי עילה לתביעת בגלל רשלנות רפואית וקבלת פיצוי כספי ?

אם נפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית אז ככל הנראה מגיע לכם פיצוי כספי. אבל כל מקרה לגופו, לכן לא צריך לקבל החלטה כזו בעצמכם ומומלץ ליצור קשר עם עורך דין מומחה בתחום תביעות רשלנות רפואית לשיחת ייעוץ ראשונית חינם ללא התחייבות כדי לבחון את המקרה האישי שלכם. עורך הדין מקצועי יוכל להעריך ולומר לכם את מי ניתן לתבוע במקרה כזה ולמה אפשר לצפות, בהתבסס על העובדות ומצב הפציעה כמובן. בעיקרו של דבר, ברוב המצבים, תהיה לכם עילה לתביעת אם מישהו פעל ברשלנות בנסיבות וגרם לפציעתכם. עם זאת, יישום הליך תביעה זה מורכב יותר ממה שזה נשמע, ולכן חשוב להתייעץ עם עורך דין.

5. האם אני יכול לתבוע אם הרופא שלי לא אמר לי על הסיכונים של הליך?

אפשר, אבל לא בהכרח. על רופא מוטלת החובה לספר למטופל על כל סיכונים משמעותיים הכרוכים בהליך, אך הוא אינו צריך לספר למטופל על כל סיכון שניתן להעלות על הדעת. אי דיווח למטופל על סיכון משמעותי עלול לגרום לאחריות לפי התאוריה שלא קיבל הסכמה מדעת. (כלל זה אינו חל במקרי חירום, שכן לרופא אין זמן לקבל הסכמה מדעת.) מטופל המגיש תביעה המבוססת על היעדר הסכמה מדעת יצטרך להראות שרופא מוסמך היה מגלה את הסיכון, או שמטופל סביר היה מקבל החלטה אחרת אילו היה יודע על הסיכון.

תביעה בגין רשלנות רפואית שגרמה נזקי גוף

תביעת נזקי גוף - רשלנות רפואית

הגשת תביעת נזיקין לקבלת פיצוי כספי בגלל רשלנות רפואית

אם בתור מטופלים נגרם לכם נזק כתוצאה מטיפול רפואי רשלני, אתם יכולים להגיש תביעת רשלנות רפואית ולתבוע פיצוי כספי מהמטפל.

כדי להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית יש להקפיד על איסוף מירב החומר הרפואי הרלוונטי ובד”כ ניתן להגיש את תביעה בגין רשלנות רפואית רק עד 7 שנים מהיום שבו נגרם הנזק.

תביעת רשלנות רפואית היא תביעה על מתן טיפול רפואי רשלני שנגרם לכם נזק כמטופל. התביעה מוגשת כנגד הגורם המטפל במטרה להשיג את הפיצוי המגיע לכם.

בתביעת רשלנות רפואית, ניתן לתבוע כל מטפל רפואי שטיפל בכם ואם נפגעתם כתוצאה מהטיפול (כגון: רופא, מרדים, אחות, רוקח וכד’). כמו כן, ניתן לתבוע את המוסד הרפואי שבו עובד המטפל (כגון: בית חולים, קופת חולים, מרפאת מומחים וכדומה).

רצוי להתייעץ עם עורך דין בעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית טרם תחילת התהליך של התביעה, כי מעבר למסמכים הרפואיים, עורך דין מקצועי בתחום יפנה אתכם לחוות דעת של רופא מומחה ורק לאחר איסוף כל המידע הרלוונטי וחוות דעת תוכלו לדעת בוודאות אם יש לכם עילה להגשת התביעה ומה הסיכויים שלכם.

עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית ידע להגיד לכם מראש פחות או יותר מה הסיכויים שלכם בקבלת פיצוי בתביעת נזיקין כתוצאה מרשלנות רפואית.

תביעות רשלנות רפואית יכולות להיות, לדוגמה: רשלנות במעקב היריון, בעת הלידה או במהלך התפתחות העובר, ניתוח רשלני שגרם לנכות או החמרת המצב הקיים, רשלנות בטיפולי שיניים, מתן תרופות שגויות ועוד..

נגרם לכם נזק מטיפול רפואי רשלני? זקוקים לייעוץ מקצועי? >> השאירו פרטים ועורך דין רשלנות רפואית מומחה יחזור אליכם בהקדם!

מקרים של תביעות רשלנות רפואית

דוגמאות שניתן לתבוע בגינם תביעה משפטית עקב רשלנות רפואית

נפגעי רשלנות רפואית עלולים לסבול מפציעות במגוון רחב של סביבות רפואיות במהלך אבחון, טיפול כירורגי, מרשם תרופות ונסיבות אחרות.

דוגמאות לרשלנות רפואית יכולות להיות כתוצאה מ:

רשלנות בחדר מיון – העבודה בחדרי המיון מאופיינת בטיפול בפצועים במקרים קיצוניים ואף קטסטרופליים, וזוהי סביבה שבה אנשי הצוות מוצפים ונוטים יותר לטעויות. שגיאות רפואיות בחדרי מיון אינן נדירות ויכולות לגרום לתוצאות הרסניות. רשלנות רפואית בחדר מיון ניתנת להוכחה ולפיצוי. 

מחקרים מראים שמחצית מכל מקרי המוות הקשורים לרשלנות רפואית מתרחשים במיון.

לידה (פציעת לידה) – תהליך הלידה יכול להיות מסוכן מאוד לא רק לתינוק, אלא גם לאם. חובתו של כל הצוות הרפואי לפקוח עין על בריאות האם והתינוק ולהתערב במהירות אם יתפתחו בעיות. אם רופא או אחות מזניחים את המטופלים במהלך תהליך הלידה, זה עלול לגרום לפציעות ארוכות טווח שישפיעו על אותו ילד  או האם למשך שארית חייהם.

פציעה כירורגית (פציעת טראומה) – שגיאות ניתוחיות מתרחשות כתוצאה מהתערבות כירורגית, למעשה זוהי פגיעה במבנה המקורי של הרקמה. רשלנות רפואית יכולה להתרחש גם לאחר הניתוח אם המנתח המבצע אינו מספק למטופל טיפול נכון לאחר הניתוח.

אי אבחון או אבחון שגוי – כמו במקרה של מחלת הסרטן, סוכרת היריון, שבץ מוחי והתקף לב, אלו מצבים שניתן לטפל בהם בשלב מוקדם ולמנוע מקרי מוות רבים שניתן למנוע אילו הצוות הרפואי מאבחן ומתערב מוקדם יותר. מצבים כאלו יכולים לקרות בגלל תקשורת לקויה בין המטופל לרופא או פשוט בגלל שהרופא לא לוקח את הזמן להקשיב לתסמינים של המטופל.

שגיאת תרופות – יש לבדוק את הטיפול התרופתי כפול, משולש ומרובע לפני מתן התרופות למטופל; עם זאת, זה כמעט אף פעם לא המקרה. מדי שנה מתרחשות אלפי טעויות תרופתיות בבתי חולים שגורמות לתגובות אלרגיות, מנת יתר של תרופות ומוות.

אלו רק חלק מהסיבות לתביעות רשלנות רפואית, ואם נפלתם קרבן לצורות אלו או אחרות של רשלנות רפואית אז כדאי ליצור קשר עם משרד עורכי דין מומחה בתחום הרשלנות הרפואית להערכת שווי הפיצוי של המקרה האישי שלכם בחינם.

עורך דין רשלנות רפואית - בגלל מורכבות התביעה

מרכיבים מרכזיים בתביעת רשלנות רפואית

בעוד שתוצאות שליליות וסיבוכים בלתי צפויים יכולים להתרחש במהלך טיפול רפואי, הם אינם מתאימים אוטומטית את המטופלים למקרה של רשלנות רפואית. על מנת להגיש תביעות רשלנות רפואית, על המטופלים להוכיח מספר גורמים כדי לקבוע את אחריותו של הרופא המטפל, האחות או אנשי מקצוע רפואיים אחרים.

חובת הזהירות

על הנפגע להוכיח שהיה לו מערכת יחסים מבוססת עם הצוות הרפואי ושאכן קיבל שירותים ממנו, כגון מרפאה או בית חולים.

חריגה מחובת הזהירות

לוודא שאכן המטפל לא עמד בהתחייבויותיו החוקיות ולא עמד בסטנדרטים ובאתיקה במקצועית. 

קשר סיבתי ישיר

הוכחת הקשר הסיבתי מהווה לעתים קרובות אתגר לקורבנות, שכן מערכת המשפט מקשה על קביעת האחריות. עורך דין מומחה ברשלנות רפואית ידע בדיוק איזה יועצים ומסמכים דרושים, כגון רשומות רפואיות, הצהרות ומידע אחר כדי לעזור להוכיח שלרופא המטפל יש אחריות מלאה לפציעה עקב מעשיו הבלתי הולמים.

נְזִיקִין

על הנפגעים להוכיח לבית המשפט כי פגיעותיהם גרמו לנזקים, אשר עשויים לכלול הפסד כספי וכן כאלו שאינם ניתנים למדידה כספית, כגון כאב וסבל. 

המרדף אחר הצדק והפיצויים המגיעים לכם יכול להיות קשה, ולכן מומלץ שיהיה לצידכם עורך דין רשלנות רפואית שיפעל למענכם כדי להפחית את הנטל ולספק את הצרכים שלכם. מקרי רשלנות רפואית כרוכים לרוב בכמויות נכבדות של זמן, מאמץ וכסף. עורך דין נזיקין מעולה ידע לחסוך  מכם כמה שיותר, כדי שלא תצטרכו לדאוג לגורמי לחץ נוספים בתקופה הקשה שלכם.

תביעות רשלנות רפואית - שאלות נפוצות

כן, מבחינה משפטית, ניתן להגיש תביעת רשלנות ללא עורך דין. עם זאת, לפני קבלת החלטה זו, עליך לשקול גורמים רבים אחרים, כולל המורכבות העמוקה של תיקים מסוג זה, כמו גם העובדה שלא יעלה לך דבר לשכור עורך דין שיגיש את התיק שלך וייצג אותך - כלומר אין לך מה להפסיד אלא רק להרוויח משיחה עם עורך דין מומחה בתחום.

לא. רוב עורכי הדין מציעים פגישת ייעוץ ראשונית חינם וללא התחייבות, במהלכה מעריכים את המקרה שלך, תוך בחינת כל העובדות וקובעים מה הסיכויים והאם מגיע לך פיצוי.

כמעט כל עורכי הדין לנזקי גוף לוקחים תיקים ללא תשלום, וגובים את שכר הטרחה שלהם כאחוז מכל פשרה או פסק דין שהם משיגים עבורך. לפיכך, אם אתה לא מקבל כלום מהתיק, גם עורך הדין לא. זה ידוע בתור הסדר שכר טרחה. האחוז שעורך דין לוקח מפשרה משתנה, אך לרוב הוא נע בין 15% אחוזים ל 25% מהסכום שתקבל(פרט לשכר טרחה בגין נזקי גוף כתוצאה מתאונות דרכים שנקבע על-ידי המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין סכום מרבי בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים - תעריפים מרביים שניתן לגבות מהנפגעים, שלא יעלו על 8% מהסכום אם התקבל בפשרה ללא הגשת תביעה, והשכר טרחה המקסימלי אם היו הליכים משפטיים לא יעלו על 13% מהסכום שנפסק.)

 

אם נפגעת כתוצאה מרשלנות של מישהו אחר או היית מעורב בתאונת דרכים או עבודה, עליך לפנות בהקדם לעורך דין מנוסה. חוק ההתיישנות, המתייחס לפרק הזמן בו מותרת הליך משפטי, עשוי להתחיל במועד הפגיעה במקרים של נזקי גוף. עורך דין מנוסה יכול לעזור לך להחליט אם התביעה שלך תקפה.

 

כן, אתה יכול להחליף עורכי דין בכל עת, במידה ומאיזושהי סיבה אתה לא מרוצה מהטיפול או השירות של העורך דין הנוכחי שמטפל בתיק שלך.

 אם תרצה להחליף עו”ד לא תצטרך לשלם יותר כסף ממה שהיית צריך לשלם לעורך הדין הקודם. בד"כ שני עורכי הדין יעריכו את שכר הטרחה המגיע ויבוררו בנושא, בהתבסס על מספר רב של גורמים כגון משך הזמן שכל משרד משקיע בתיק, העבודה שבוצעה וכו’.

בזמן ביקור אצל רופא השיניים או ניתוח שיניים, סביר לצפות שהם ינקטו באמצעי הזהירות הנדרשים ויספקו את רמת הטיפול הראויה לטיפול בך. למרבה הצער, רשלנות וטעויות הניתנות להימנעות מתרחשות, ובמקרה זה, חשוב להבין שרשלנות דנטלית היא סוג של רשלנות רפואית שבה ספק שירותי הבריאות יכול להיות אחראי לכל פציעה או הפסדים שנגרמו.

ישנן צורות שונות של רשלנות שיניים. טפסים אלה יכולים לכלול, אך אינם מוגבלים במלואם אליהם:

 • עקירה מיותרת של שן.
 • ביצוע הליך שיניים מיותר, למשל, ביצוע טיפול שורש או עקירה כאשר סתימה מספקת.
 • אי אבחון בעיה דנטלית חמורה ובעקבותיו חוסר טיפול, הגורם להחמרת הבעיה.
 • אבחון שגוי של בעיה דנטלית, המוביל את המטופל לקבלת הטיפול השגוי לבעיה.
 • ביצוע הליך שיניים בשן השגויה.
 • מתן הרדמה לא נכונה במהלך טיפול שיניים.
 • אי עיקור נאות של ציוד דנטלי וגרימת זיהום.
 • גרימת נזק עצבי תוך מתן טיפול שיניים שגרתי.
 • אי קריאה מדויקת של ההיסטוריה הדנטלית של מטופל ושקולה אותו; ו/או
  פגיעה מכוונת במטופל בזמן שהוא מורדם לצורך טיפול שיניים.

מלאו טופס צור קשר מהיר ועורך דין רשלנות רפואית מומחה יחזור אליכם בהקדם

נפגעתם, נפצעתם, חליתם ? צרו קשר עם עורך דין נזיקין מנוסה כי ככל הנראה אתם זכאים לפיצוי.

אנחנו לשירותך אם רצית לשאול שאלה בתחום תביעות רשלנות רפואית או שנפצעת או נפגעת ואת/ה זקוק/ה לייעוץ משפטי:

עורך דין רשלנות רפואית | עורך דין נזיקין | עורך דין דיני נזיקין| עורך דין ביטוח לאומי | עורך דין תביעות נזיקין | עורך דין נזקי גוף | עורך דין לענייני נזיקין | עורך דין מומלץ בנזיקין | עורך דין לתביעות ביטוח לאומי | המלצה על עורך דין תביעות ביטוח לאומי |  עורך דין ייצוג בוועדות רפואיות | עורך דין מיצוי זכויות | עורך דין קבלת פיצוי | עורך דין ייצוג נפגעי רשלנות רפואית | עורך דין מייצג נכים | ייעוץ משפטי ראשוני לבירור | תביעת פיצויים בגין נזקי גוף | תביעת נזקי גוף כל מה שצריך לדעת | עורך דין לתביעות נזקי גוף | עוד לנזקי גוף | תביעת נזקי גוף רשלנות רפואית| כמה זמן לוקח תביעה רשלנות רפואית ? | פיצוי בגין רשלנות רפואית קלה | תביעת פיצויים בגין נזקי גוף | איך לתבוע על רשלנות רפואית ? | כמה כסף אפשר להוציא על רשלנות רפואית ? | איך לבחור עורך דין רשלנות רפואית ? | עורך דין רשלנות מקצועית | עורך דין רשלנות רפואית בניתוח | עורך דין תביעת בית חולים

4.8/5