מידע משפטי - דיני תעבורה / עבירות תנועה / דוחות תנועה ​

מידע משפטי - דיני תעבורה / עבירות תנועה / דוחות תנועה

תוכן עניינים | ניווט מהיר

מה כוללים דיני תעבורה

דיני תעבורה הינו נושא מתחום המשפט הפלילי, והם קובעים את דרכי האכיפה והטיפול בכל הקשור לעבירות שבוצעו על חוקי התנועה.

דיני תעבורה בישראל. פקודת התעבורה בישראל היא זאת שמסדירה את כל חוקי התחבורה ביבשה ומנהלת את כל מה שקשור ברישוי נהגים ורכב, ואת כל התחום של עבירות התנועה.

אגף התנועה אחראי לאכיפת חוקי התעבורה ומניעת תאונות הדרכים בישראל. האגף מהווה את הזרוע המבצעת וחוד החנית של במלחמה בקטל בדרכים בכבישים הבינעירוניים.

מטרת האגף היא צמצום תאונות הדרכים החמורות (קטלניות וקשות) באמצעות פעילות משטרתית ישירה ועקיפה שתשפיע על תרבות הנהיגה ותשפר את איכות החיים של משתמשי הדרך.

אנשים לרוב אינם יודעים מהם הצעדים שעליהם לנקוט במצבים מסוים וכיצד להגן על זכויותיהם. בעמוד זה ריכזנו עבורכם תשובות קצרות לשאלות נפוצות בתחום דיני תעבורה.

חשוב להדגיש, כי כל מקרה לגופו ומשתנה מאדם לאדם ולמקרה הספציפי שלו, לכן מומלץ להתייעץ עם עורך דין תעבורה מומחה בתחום עבירות תנועה כדי לדון בנסיבות המקרה שלך.

עבירות תנועה - 5 השאלות המובילות

1. נהיגה ללא רישיון – מה יכול לקרות?

נהיגה ללא רישיון נהיגה היא אחת מהעבירות החמורות ביותר במדרג העבירות בפקודת התעבורה, היות ובתי המשפט סבורים כי קיימת סכנה ממשית לנהגים אחרים ועוברי אורח תמימים. בגין עבירות תנועה בתי המשפט קובעים עונשים חמורים של פסילת רישיון הנהיגה לתקופות ארוכות ואף לעיתים עונשי מאסר בפועל.

סעיף 10 לפקודת התעבורה – איסור לנהוג בלי רשיון נהיגה:

(א) לא ינהג אדם רכב מנועי אלא אם הוא בעל רשיון נהיגה תקף לרכב מאותו סוג, שניתן על פי פקודה זו, ולא ינהג אדם אלא בהתאם לתנאי הרשיון זולת אם פוטר מחובת רשיון נהיגה ובמידה שפוטר.

(ב) בעל רכב ומי שהשליטה על הרכב בידו לא ירשה לנהוג ברכב למי שאינו רשאי לפי סעיף קטן (א) לנהוג בו, ובלבד שלא יהיה בעל רכב או מי שהשליטה על הרכב בידו, אחראי בעד נהיגתו על ידי אדם שאינו רשאי לנהוג בו, אם הוכיח שנקט בכל האמצעים הסבירים כדי שאותו אדם לא יוכל לנהוג ברכב.

(ג) לענין סעיף זה, אין נפקא מינה אם הרכב רשום בארץ או בחוץ-לארץ.

 המחוקק קבע כי חובה על הנהג ברכב להיות בעל רישיון נהיגה בתוקף לאותו סוג הרכב וכן חובה עליו לנהוג בהתאם לתנאים שנקבעו ברישיון. כמובן, גם על בעליו של רכב חל איסור לאפשר למי שאינו בעל רישיון נהיגה מתאים לנהוג ברכבו.

2. האם אפשר לבטל דו”ח מהירות?

זה בהחלט לא נעים, ואף אחד מאיתנו לא אוהב לקבל דו”ח על מהירות ובוודאי שלא נרצה להיענש בגללו, בין אם מדובר בקנס בלבד ובין אם מדובר בנקודות שעלולות לגרום לעונשים חמורים יותר כמו שלילת רישיון הנהיגה. אך אם בכל מקרה יצא שקיבלתם דו”ח על מהירות, זה לא אומר שעליכם לקבל אותו כמו שהוא ולרוץ לשלם אותו, ובכל מקרה כדאי לנסות לבטל את הדו”ח או לערער עליו ועדיף להיות מיוצג ע”י עו”ד תעבורה מומחה שהתמחה בתחום. תשלום הקנס ללא בדיקה של הזכויות והאפשרויות המגיעות לכם, תהווה כהודאה באשמה אשר לא מאפשרת כל ערעור לאחריה.

3. מהי פסילת רישיון מנהלית?

פסילה מנהלית – מוגדרת פקודת התעבורה כאפשרותו של קצין משטרה לפסול רישיון נהיגה לפני קיום משפט ומתן פסק דין סופי.

נקבע כי ניתן לפסול את רישיון הנהיגה של נהג במקרים מסוימים ולתקופות מוגדרות:

 1. פסילה מנהלית של 30 יום – בגין עבירות קלות יחסית (למשל נהיגה במהירות מופרזת, אי מתן זכות קדימה, עקיפה בדרך לא פנויה וכיוצ”ב) ניתן להטיל פסילה מנהלית בת 30 יום.
 2. פסילה מנהלית בת 60 יום – על נהג שעבר עבירה שגרמה לתאונת דרכים בה נחבל אדם ו/או ניזוק רכוש ניתן להטיל פסילה מנהלית בת 60 יום.
 3. פסילה מנהלית בת 90 יום – רישיונו של נהג החשוד בגרימת תאונת דרכים קטלנית בה נהרג אדם, יפסל מנהלית לתקופה של תשעים ימים.

החלטה בדבר פסילת רישיון נהיגה נתונה לערעור בפני בית המשפט.

4. מה יכול לקרות אם לא שילמתי את הדוח מהירות בזמן ?

אם קיבלתם קנס על מהירות מהמשטרה תידרשו לשלם אותו תוך 90 יום, במידה ולא שילמתם אותו בזמן, וגם לא הגשתם בקשה להמירו לאזהרה תוך 30 ימים. החל מהיום ה 91 הקנס שלכם יוכפל ב 1.5 (50% מגובה הקנס המקורי) ותישלח אליכם דרישת תשלום מידית לקנס המוגדל. אם למרות זאת לא תשלמו את הקנס המוגדל, אז הוא ימשיך לצבור תוספת פיגורים של 5% מדי שישה חודשים מגובה הקנס המקורי.

חשוב לדעת שאי תשלום הקנס עלול לגרור בעיות נוספות מהמרכז לגביית חובות כגון: עיקול על חשבון בנק, משכורת ורכב. בנוסף, אגף הרישוי רשאי שלא לחדש את רישיונכם עקב אי תשלום הקנס. בנוסף הפרטים שלכם יועברו לאגף הרישוי במשרד התחבורה אשר יכולים להתנות לכם את חידוש רישיון הנהיגה אם לא תשלמו את הקנס.

5. קיבלתם דו”ח/קנס ולא אתם נהגתם ברכב בעת ביצוע העבירה, מה עושים?

אם לא אתם נהגתם ברכב בעת ביצוע העבירה, על פי החוק אתם יכולים לדווח תוך 90 יום ממועד הנפקת הדוח המקורי על הנהג שנהג ברכב בעת ביצוע העבירה, ואז לא תשלמו את הקנס. בפנייתכם צריך לציין את פרטי הנהג שביצע את העבירה (שם, מספר תעודת זהות וכתובת) ולצרף את צילום הדוח שקיבלתם.

בנוסף ,עליכם לצרף את הצהרת הנהג שביצע את העבירה, וכי הוא מודה שהחזיק או נהג ברכב במועד ביצוע העבירה ולצרף צילום רישיון נהיגה שלו בתוקף.

את הבקשה ניתן לשלוח בדואר רשום, למרכז פניות נהגים ארצי ת.ד 120 פ”ת מיקוד 49100 או באמצעות שליחת טופס מקוון באתר.

הליך זה נקרא הסבת דו”ח תנועה.

נתפסת על מהירות, רמזור אדום, נהגת ללא רישיון או תחת השפעת אלכוהול ? הרישיון שלך בסכנה.
אל תתמודדו לבד! צרו קשר עם עורך דין תעבורה מומחה שיוכל לעזור (ייעוץ חינם ללא התחייבות)

עבירות תעבורה - כל מה שחשוב לדעת

דיני תעבורה, עבירות תנועה, דוחות - שאלות נפוצות וייעוץ משפטי

הדברים החשובים שחשוב וכדאי לדעת בנושא עבירות תנועה

רובנו מבלים על הכביש מספר שעות בכל יום, בין אם בענייני עבודה ובין אם לצרכים פרטיים. הנסיעות יכולות להיות קצרות בתוך העיר או נסיעות ארוכות, הן יכולות להיות בכל מיני שעות במהלך היממה. יש שעות פחות עמוסות ויש שעות שבהן הכביש עמוס במכוניות שאיננו תמיד בטוח וידידותי לנהגים ולסובבים. בישראל עבירות תעבורה נפוצות מאד בקרב נהגים וישנן הרבה סיבות לכך. לפעמים ההשפעה של מצב הכבישים והתשתיות, לפעמים האקלים החם, ולפעמים זה הגורם האנושי או אופיים של הנהגים.

מהם העונשים בגין עבירות תנועה

בכל שנה לשכות תביעות תעבורה בארץ מטפלות באינספור תביעות בתחום התעבורה. תביעות אשר מוגשות על ידי עורכי דין מכל הארץ המתמחים בתחום התעבורה, המייצגים את הנהגים הנאשמים בעבירות התעבורה מכל מיני סוגים החל מדו”ח על חניה, אי ציות לתמרור ועד לתביעות יותר משמעותיות כגון נהיגה ללא רישיון, נהיגה בשכרות וכיוצ”ב. מעבר לפגיעה בנהגים עצמם ,עבירות תעבורה עשויות לפגוע בבטיחותם של נהגים אחרים האחרים וכן של עוברי אורח(הולכי רגל). העונשים בגין עבירות תנועה נקבעים בהתאם למידת החומרה של העבירה, ויכולים להתבטא כקנסות כספיים, נקודות תעבורה שמצטברים, שלילת רישיון ואפילו מאסר בפועל אשר ניתנים על עבירות תנועה חמורות ביותר אשר בית המשפט לא מקל ראש,וביניהם כאשר נתפס הנהג נוהג ללא רישיון נהיגה, נהיגה בזמן פסילת רישיון, נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול וגרימת תאונת דרכים.

מקרים של עבירות תעבורה חמורות, מצדיקות פנייה לעורך דין המתמחה בתחום זה, ובקיא בכל הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות, מכיר היטב את הפסיקות בנושא ומנוסה בייצוג נתבעים בצורה הטובה ביותר.

ייעוץ של עורך דין מומחה לתעבורה

כאשר רוצים לקבל ייעוץ מעורך דין חשוב לוודא כי ברשותו הידע והניסיון הנדרשים לטיפול בתיקי תעבורה. ישנם הרבה מקרים די מורכבים, בגלל סוג העבירה או מצבו של הנהג הנתבע המעורבים בעבירה, ונדרש טיפול וייצוג של עורך דין מקצועי ומנוסה. טיפול ע”י עורך דין מקצועי הבקיא בתחום דיני התעבורה יכול לעשות את כל ההבדל בין הצלחה לכישלון (לדוגמה יכול להיות הבדל בין שלילת רישיון לתקופה של חצי שנה לבין מאסר בפועל).

הואשמתם בעבירת תנועה כלשהי ואתם זקוקים לסיוע של עורך דין? יש לכם שאלה משפטית? פנו אלינו

זקוקים לייעוץ מקצועי? >> השאירו פרטים ועורך דין מומחה לתעבורה יחזור אליכם בהקדם!

דוחות תנועה ועבירות תעבורה - שאלות נפוצות

נהג אשר קיבל דוח תנועה מסוג תשלום קנס יכול לבחור בין שלוש אפשרויות:

 1. לשלם במזומן תוך 90 ימים מיום המצאת הדוח את סכום הקנס שנקבע לעבירה על פי החוק.
 2. להגיש בקשה להישפט תוך 90 ימים מיום המצאת הדוח.
 3. להגיש בקשה לביטול הודעת תשלום הקנס מהעילות הקבועות בחוק תוך 30 יום מיום המצאת הדוח.
 • הגשת מכתב לתא דואר 120 פתח תקווה, מיקוד 4910002 (משלוח בדואר רשום מהווה ראיה למשלוח).
 • פניה טלפונית בטלפון 9666*. במוקד פועלת מערכת למענה אוטומטי 24 שעות ביממה. מענה אנושי ניתן בימים א'-ה' בין השעות 08:00-15:00.
 • פניה באמצעות טופס מכוון באתר.

באמצעות מוקד המידע הארצי של משטרת ישראל שמספרו 110 (שלוחה 2) ניתן לקבל מידע על דוחות שנרשמו נגד נהג כלשהו.

את הקנס המקורי ניתן לשלם תוך 90 ימים מיום המצאת הדוח במזומן בבנק הדואר או בכרטיס אשראי באתר האינטרנט באמצעות ציון מספר הודעת תשלום הקנס. אם המועד האחרון לתשלום הקנס חל בימי מנוחה, פגרה או שבתון ניתן לשלם את הקנס ביום שלאחריו.

על פי החוק יש להגיש בקשה לביטול דוח תוך 30 יום ממועד המצאת הדוח המקורי. לבקשה יש לצרף את צילום הדוח ומסמכים באמצעותם ניתן לאמת את טענותיך. את הבקשה ניתן לשלוח בדואר רשום למרכז פניות נהגים ת.ד. 120 פ"ת מיקוד 49100 או באמצעות פנייה מקוונת באתר.

לידיעתך - אם הבקשה תדחה וחלף המועד לתשלום הקנס, יחולו על מקבל הדוח תוספות פיגור כקבוע בחוק. לא ניתן לפנות במקביל להישפט. אם יוחלט לסרב לבקשה שהוגשה יישלח לפונה ספח בקשה להישפט וניתן יהיה להגיש בקשה להישפט בתוך 30 ימים מקבלת ההודעה.

על פי החוק ניתן להגיש בקשה להישפט תוך 90 יום ממועד המצאת הדוח המקורי, על מקבל הדוח למלא את הספח שמוצמד לדוח להשלים את הפרטים ולחתום. אם אבד הספח ניתן לפנות בכתב ולציין מספר זהות, מספר דוח וכתובת עדכנית. את הבקשה ניתן לשלוח בדואר רשום, למרכז פניות נהגים ת.ד. 120 פ"ת מיקוד 49100 או באמצעות שליחת טופס מקוון באתר.

לידיעתך - אם הוגשה בקשה להישפט במועד, אין לשלם את הקנס או להגיש פניה במקביל. לבקשה שתוגש במועד, תשלח למקבל הדוח הזמנה למשפט וכתב אישום לכתובת הנאשם בלבד.

על פי החוק יש להגיש בקשה לביטול דו"ח תוך 30 יום ממועד המצאת הדוח המקורי. לבקשה יש לצרף את צילום הדוח וצילום תעודת זהות וחתימה.

את הבקשה ניתן לשלוח בדואר רשום, למרכז פניות נהגים ת.ד. 120 פ"ת מיקוד 49100 או באמצעות פנייה מקוונת באתר. על פי מדיניות אגף התנועה, לא ניתן להמיר באזהרה עבירות של חציית צומת רמזור באדום, שימוש בטלפון סלולרי, הזמנות לדין ועבירות נוספות המסכנות חיים.

במידה ואין ברשותך את הדוח או נתקלת בקושי בביצוע תשלום, יש לפנות לרשות האכיפה והגביה בטלפון 35592* או 073-2055000.

ניתן להגיש בקשה לקבלת תמונה בתוך 90 ימים ממועד המצאת ההודעה. לפנייה יש לצרף העתק מהדוח.

לידיעתך - הגשת תמונה אינה בקשה לביטול ואינה עוצרת את תקופת הזמן לתשלום הקנס.

ייתכן ונפלה טעות בפענוח מספר הרכב שמופיע בתמונה. באם זהו המקרה, אנא פנו למוקד הטלפוני 110 (שלוחה 2). בנוסף, ניתן לשלוח מכתב בדואר רשום למרכז פניות נהגים, בכתובת: ת.ד. 120, פ"ת, מיקוד 49100 או באמצעות פנייה מקוונת באתר.

נושא זה אינו נמצא בתחום האחריות של משטרת ישראל. לקבלת מידע בנוגע לנקודות חובה ולברורים על קורס שיטת ניקוד ורענון, עליך לפנות למוקד מידע של משרד התחבורה בטלפון 5678* או דרך אתר האינטרנט של המשרד בכתובת www.mot.gov.il .

ניתן לבקש שימנו לך סנגור ציבורי אם מתקיים אחד מהתנאים לזכאות הנאשם לייצוג אשר מנויים בסעיף 18(א) לחוק הסנגוריה הציבורית התשנ"ו (1995).

אזרח שהיה מעורב בתאונת דרכים ובוחן משטרתי לא טיפל בשטח בתאונה, יכול למסור הודעה בתחנת המשטרה באזור מגוריו או במרכז שרות לאזרח של אגף התנועה המקומי.

בהגעתכם לתחנת המשטרה על מנת לדווח על תאונת דרכים (נזק בלבד או עם נפגעים), חייבים להמציא במעמד הדיווח את המסמכים הבאים, לצורך פתיחת תיק חקירה:
 • רישיון רכב (מקור + צילום).
 • פוליסת ביטוח (מקור + צילום).
 • רישיון נהיגה (מקור + צילום).
 • טופס שחרור ממיון/תעודה רפואית מקופת חולים (צילום) - במידה ונזקקו לטיפול רפואי.

עצם אחיזת המכשיר הסלולרי ביד בזמן נהיגה מהווה עבירה ולא השימוש באפליקציה כזו או אחרת.

כמעט בכל סוגיה משפטית יהיה נכון לקבל ייעוץ משפטי, אך בכל הנוגע לעבירות תעבורה, חשוב להבחין בין מקרה שבו מומלץ לבין מקרה שבו הכרחי לקבל ייעוץ עורך דין תעבורה. לדוגמה, אם מדובר על קנס כספי נמוך אשר אינו מלווה בנקודות תעבורה, אז אפשר להתייעץ עם עורך דין טרם תשלום הקנס ואולי זה יעזור להפחית אותו או לא לשלם כלל, אך לא ייגרם לכם נזק אם לא תעשו כן. אולם, כאשר מדובר בעבירות הנושאות עונשים משמעותיים כגון צבירת נקודות או אפשרות לשלילת רישיון נהיגה ובוודאי מאסר, אתם חייבים לקבל ייעוץ וייצוג משפטי מעורך דין מומחה בדיני תעבורה.

מלאו טופס צור קשר מהיר ועורך דין תעבורה מומחה יחזור אליכם בהקדם

נתפסת על מהירות, רמזור אדום, נהגת ללא רישיון ? צור קשר עם עורך דין תעבורה מנוסה שיעזור לך.

מה אנשים מחפשים בתחום תעבורה במקרים של עבירות ודוחות תנועה וזקוקים לייעוץ או ייצג משפטי:

עורך דין תעבורה | עורך דין עבירות תנועה | עורך דין נהיגה בשכרות | עורך דין דיני תעבורה | עורך דין נהיגה תחת השפעת אלכוהול | עורך דין דוחות תנועה | עורך דין דוחו”ת תעבורה | עורך דין תביעות תעבורה| עורך דין נהיה ללא רישיון | עורך דין לענייני תעבורה | עורך דין מומלץ בתעבורה | עורך דין לתביעות תעבורה | המלצה על עורך דין תעבורה |  עורך דין ייצוג בבית משפט לתעבורה | עורך דין נהיגה בזמן פסילה | עורך דין נהגים חדשים | עורך דין ייצוג נפגעי תאונות דרכים | עורך דין מייצג מול משטרה | עורך דין קנסות ודוחות | ייעוץ משפטי לפני חקירה | עו”ד שלילת רישיון | עורך דין מצלמות מהירות | עורך דין פסילה מנהלית | עורך דין נהיגה בשלילה | משרד עורך דין מתמחה בתעבורה | עורך דין ביטול קנסות | משרדי עורכי דין לענייני תעבורה 

4.8/5

מפת מצלמות מהירות אלקטרוניות

לפניכם פריסת כל המצלמות מהירות בכבישים ובצמתים שנבחרו לצורך צילום עבירות מהירות מופרזת או מעבר באור אדום, מתוך האתר של משרד הפנים.

לאחר ביצוע העבירה, התצלום מועבר באופן אוטומטי למרכז השליטה ובקרה, בו התצלום עובר בקרה אנושית על-ידי שוטר ולאחר אישורו מופק הדו”ח. התהליך הוא מהיר ויעיל ובתוך 96 שעות נשלח לביתו של הנהג דו”ח תנועה הכולל את תצלום העבירה.

יחידות תביעות התעבורה ברחבי הארץ ודרכי יצירת קשר איתן

חיפוש תיק תעבורה בבית המשפט

איתור תיק בבית המשפט לפי מספר תיק, סוג התיק ובית משפט:

לחצו למעבר למערכת איתור פסקי הדין של בית המשפט, לאחר מכן בחרו תיק תעבורה וחפשו לפי מספר התיק בפינה הימנית-עליונה כפי שמודגם בתמונה:

מאמרים אחרונים בנושא תעבורה

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.